World Orienteering Championship

Sprint Final

Men

Plac.NameNationTimeBehind
1 Emil Wingstedt SWE  13:35,3  
2 Daniel Hubmann SUI  13:36,3  00:01,0
3 Claus Bloch DEN  13:37,0  00:01,7
4 Jonne Lakanen FIN  13:47,8  00:12,5
5 Matthias Müller SUI  13:50,9  00:15,6
6 Yuri Omelchenko UKR  13:59,7  00:24,4
7 Martin Johansson SWE  14:08,9  00:33,6
8 Pasi Ikonen FIN  14:09,8  00:34,5
9 Graham Gristwood GBR  14:12,0  00:36,7
10 David Andersson SWE  14:15,1  00:39,8
11 Christian Nielsen DEN  14:19,5  00:44,2
12 Andrey Khramov RUS  14:19,6  00:44,3
13 Mĺrten Boström FIN  14:24,7  00:49,4
14 Nicolas Girsch FRA  14:25,1  00:49,8
15 Damien Renard FRA  14:28,8  00:53,5
16 Jonas Pilblad SWE  14:29,3  00:54,0
17 David Brickhill-Jones GBR  14:29,6  00:54,3
18 Tomás Dlabaja CZE  14:29,7  00:54,4
19 Řystein Kvaal Řsterbř NOR  14:33,8  00:58,5
20 Pieter Hendrickx BEL  14:35,5  01:00,2
21 Pavlo Ushkvarok UKR  14:38,1  01:02,8
22 Jan Gilot BEL  14:38,7  01:03,4
23 Henrikas Pauzas LTU  14:41,4  01:06,1
24 Jan Zazgornik AUT  14:41,7  01:06,4
25 Felix Breitschädel AUT  14:50,9  01:15,6
26 Fabian Hertner SUI  14:54,5  01:19,2
27 Audun Weltzien NOR  14:54,8  01:19,5
28 Ingo Horst GER  14:55,7  01:20,4
29 Marco Seppi ITA  14:56,4  01:21,1
30 Petr Losman CZE  14:56,8  01:21,5
31 Roman Efimov RUS  14:56,9  01:21,6
32 Marcin Richert POL  15:00,2  01:24,9
33 Sander Vaher EST  15:00,9  01:25,6
34 Wojciech Kowalski POL  15:05,3  01:30,0
35 Jan Sedivý CZE  15:07,9  01:32,6
36 Lars Skjeset NOR  15:15,8  01:40,5
37 Klaus Schgaguler ITA  15:30,2  01:54,9
38 Teodor Todorov BUL  15:39,2  02:03,9
39 David Shepherd AUS  15:40,1  02:04,8
40 Andrew Quin IRL  15:54,3  02:19,0
41 Edgars Bertuks LAT  16:04,6  02:29,3
42 Axel Fischer GER  16:05,3  02:30,0
Jonn Are Myhren NED  Missing Punch  
Simonas Krepsta LTU  Missing Punch  
Troy de Hass AUS  Disqualified  
Matthew Speake GBR  Disqualified  
Martins Sirmais LAT  Disqualified  

Women

Plac.NameNationTimeBehind
1 Hanny Allston AUS  13:13,3  
2 Simone Niggli-Luder SUI  13:19,1  00:05,8
3 Kajsa Nilsson SWE  13:24,3  00:11,0
4 Lena Eliasson SWE  13:29,4  00:16,1
5 Minna Kauppi FIN  13:48,7  00:35,4
6 Helen Bridle GBR  14:13,6  01:00,3
7 Karolina A. Höjsgaard SWE  14:18,4  01:05,1
8 Paula Haapakoski FIN  14:26,9  01:13,6
9 Anne Konring Olesen DEN  14:28,5  01:15,2
10 Sara Gemperle SUI  14:33,5  01:20,2
11 Céline Dodin FRA  14:38,5  01:25,2
12 Pippa Whitehouse GBR  14:41,2  01:27,9
13 Anni-Maija Fincke FIN  14:51,5  01:38,2
14 Karin Schmalfeld GER  14:59,3  01:46,0
15 Dana Brozková CZE  15:01,1  01:47,8
16 Sarah Rollins GBR  15:02,3  01:49,0
17 Éva Makrai HUN  15:07,5  01:54,2
18 Zuzana Macúchová CZE  15:12,3  01:59,0
19 Brigitte Grüniger SUI  15:12,6  01:59,3
20 Lea Müller SUI  15:14,3  02:01,0
21 Esther Gil Brotons ESP  15:16,0  02:02,7
22 Marianne Riddervold NOR  15:24,9  02:11,6
23 Zdenka Stará CZE  15:25,9  02:12,6
24 Inga Dambe LAT  15:32,0  02:18,7
25 Ane Linde DEN  15:44,4  02:31,1
26 Anne Margrethe Hausken NOR  15:44,6  02:31,3
27 Antoniya Grigorova BUL  15:50,4  02:37,1
28 Iliana Shandurkova BUL  15:53,1  02:39,8
29 Samantha Saeger USA  15:53,5  02:40,2
30 Wei Dai CHN  15:58,0  02:44,7
31 Vilma Rudzenskaite LTU  16:03,2  02:49,9
32 Monika Depta POL  16:07,1  02:53,8
33 Zsuzsa Fey ROM  16:10,5  02:57,2
34 Michela Guizzardi ITA  16:14,0  03:00,7
35 Veronica Minoiu ROM  16:21,2  03:07,9
36 Louise Oram CAN  16:32,3  03:19,0
37 Annabel Fernandez Valledor ESP  16:35,3  03:22,0
38 Fei Li CHN  16:53,8  03:40,5
39 Grace Elson AUS  17:10,6  03:57,3
40 Ildikó Szerencsi HUN  17:16,2  04:02,9
41 Mikiko Minagawa JPN  17:17,5  04:04,2
42 Hillary Saeger USA  18:55,3  05:42,0
Annika Rihma EST  Missing Punch  
Tania Robinson NZL  Missing Punch  
Aleksandra Kondrateva BLR  Disqualified